Trogir
Batarija, Trogir, natječaj, 2019., 4. nagrada
autori: Rajka Bunjevac dipl.ing.arh., Boris Petrović dipl.ing.arh.
Prostor Batarije u Trogiru koji je zajedno sa svojom okolinom predmet ovog natječajnog rada karakterizira povijesna slojevitost koja se predloženim rješenjem pretvara u urbanistički koncept kojim se uz suvremeni i suzdržani prostorno-oblikovni izričaj nastoji stvoriti različite prostorne jedinice uz zadržavanje karaktera mjesta, poštivanje vizura i povijesnog nasljeđa.
Postojeći povijesni elementi naglašavaju se i uz suvremenu interpretaciju pretvaraju u nositelje novih aktivnosti i namjena. Ocrtom ostataka gradskih zidova i predziđa, s potencijalnim otvaranjem interesantnih točaka arheoloških ostataka omogućava se uvid u najstarije slojeve grada. Središnja zona zadržava slobodan karakter, a zatvara se dvjema vertikalama: Kaštela Kamerlengo na Jugu i Kule Sv. Marka na Sjeveru. Distinkcijom suvremenog opločenja od travnate površine, dodaje se element memorije povijesne nogometne tradicije. Izmještanjem Glorijeta maršala Marmonta, ispred obalne linije, stvara se još jedna fokusna točka, a gradska riva formira terasasto prema zapadu, čime se stvara prostor za šetnju, promatranje, praćenje događanja na Glorijetu ili uživanje na suncu i moru.
U želji za iskrenošću u tretmanu, funkcionalno različiti sadržaji “pakiraju” se u volumenski kompaktne jedinice koje se oblikovno i fizički odvajaju od povijesnog nasljeđa. Definiranjem linija kretanja uvlačenjem posjetilaca unutar objekata, te putem ophodnih galerija, trijemova, mostova i pasaža na tim se mjestima formiraju površine koje daju mogućnost ulaza u sve glavne sadržaje te stvaraju prostor koji komunicira u svim smjerovima.
U parteru dvorišta Kaštela Kamerlengo, formira se novi soliterni funkcionalni element smješten po obodu dvorišta, kojim se zadovoljavaju potrebe za dodatnim sadržajima, a koji se ne mogu osigurati unutar postojećih prostora Kaštela. U njemu je smješten ulazni trijem s prostorom recepcije i prodaje ulaznica, cafe bar, garderoba, sanitarije i spremište, dok se na krovu formira galerija za posjetitelje. Unutar ostalog dijela dvorišta uređuje se parter u kamenu te natkrivena pozornica. U prizemnom dijelu glavne kule smještena je prodaja suvenira, dok se postojeće kameno stubište iz dvorišta koristi za prilaz stazi kojom se kružno obilazi cijeli Kaštel. Kula Sv. Marka, tretira se kao artefakt sam po sebi, a u prizemnoj i katnoj prostoriji omogućava se povremena izložba tradicijske baštine. Glorijet maršala Marmonta izmješta se i koristi za manje priredbe, a obala ispred Glorijeta oblikuje kao gledalište za događanja.
Date:
2019